پرستاری از کودک در منزل

پرستاری از کودک در منزل

پرستاری از کودک

پرستاری از کودک در منزل نعمتی برای والدین است و می تواند به زودتر مستقل شدن کودک کمک کند اما شما باید او را خوب بشناسید. پرستار کودک برای نشستن در کنار کودک که شب خواب است و بیدار نمی شود، کافی است که عاقل و قابل اعتماد باشد ولی برای نوزادان و کودکان زیر پنج ماه که ممکن است شب  بیدار شوند، پرستار کودک باید کسی باشد که او را بشناسند و دوستش داشته باشند. اغلب بچه ها هنگام بیدار شدن از خواب در صورت دیدن فردی غریبه، وحشت زده می شوند.

دقت کنید برای پرستاری از کودک در منزل، پرستار باید بچه ها را دوست داشته باشد و زبان شان را بفهمد و با مهربانی با آن ها رفتار کند. بنابراین قبل از مشغول به کار شدن، پرستار کودک را استخدام کنید تا در خانه باشید و رفتارش را ببینید. می توانید در مورد پرستار کودک از طریق آژانس های قابل اعتماد، اقدام کنید.

پرستاری بیشتر از سن، به بلوغ و روحیه مرتبط است. بهتر است برای این که کارها درست انجام شوند، برای پرستار کودک دفتر یادداشتی تهیه کرده و کارهای روزمره کودک و چیزهایی را که ممکن است به زبان خودش بخواهد، شماره تلفن های همسایه و پزشک برای کمک در مواقع اضطراری، ساعات خواب، جای کهنه ها،  لباس خواب ها و سایر لوازم ضروری و هر اطلاعاتی را که به پرستار کودک برای بهتر انجام دادن کارش کمک می کند، بنویسید.

از همه این ها مهم تر شناخت شما از پرستار کودک و اعتماد شما به وی است و هزینه پرستار کودک برای تمام کارهایی که انجام می دهد، محاسبه خواهد شد.

پرستاری از کودک در منزل

پرستاری از کودک در منزل برای والدین چه مزایایی دارد؟

والدینی که پرستار کودک مناسبی دارند آن را توصیه می کنند. زیرا لازم نیست از فامیل خواهش کنند تا کودک آن ها را نگهداری کنند. همچنین مشکل رفت و آمد فرزند خود از مهدکودک را ندارند.

پرستار کودک برای والدینی که صبح  زود باید سر کار بروند، گزینه خوبی است. زیرا فرزند آن ها را لباس پوشانده و وسایل او را آماده می کند و به بیرون می برد. همچنین با وجود پرستار در خانه فرزندتان در خانه می‌ماند و طبق برنامه‌ی شما می خورد و می خوابد.

برنامه ریزی با پرستار بچه نسبت به مهدکودک دارای انعطاف بیشتری است چون مهد هرروزه در ساعت مشخصی تعطیل می‌شود.

وقتی از یک مرکز پرستاری از کودک، پرستار استخدام می‌کنید در مورد اینکه چگونه امور فرزندتان را اداره ‌کند، با او صحبت کنید. در این‌صورت می‌دانید چقدر جای انعطاف‌پذیری در برنامه ریزی او وجود داشته و پرستار چقدر حقوق برای وقت اضافه علاوه بر دستمز پرستار بچه دریافت می کند.

تعرفه پرستار کودک در منزل هرچقدر باشد، حقوق او برای زمان اضافه باید جداگانه محاسبه شود.

پرستار کودک بدون نظارت بوده و همین مساله، اهمیت پیدا کردن فردی قابل اعتماد را دو برابر می کند.

بنابراین بهتر است از طریق مراکز پرستاری از کودک در منزل پیگیر شویم.

همچنین در صورت نیاز، تنها یک مرکز خدمات پرستاری از کودک توانایی جایگزینی سریع پرستار شما را دارد.

می توان در قرارداد با تعیین کردن مدت زمانی که پرستار کودک قرار است برای شما کار کند، تعیین کنید. یک مرکز خدمات پرستاری از کودک می‌تواند پشتیبان شما باشد.

زندگی اجتماعی کودکتان مساله ی مهم دیگری است. مهدکودک و پیش دبستانی باعث می شود فرزندتان در تعامل اجتماعی با همتایان خود قرار داده شود اما مراقبت در منزل اینگونه نیست.

راه حل این مشکل ثبت نام کودک در کلاس‌های جانبی یا تشویق پرستار کودک برای گردش بردن کودک می باشد. این موارد باید با مرکز نگهداری و پرستار کودک هماهنگ شود.

  پرستار کودک برای پرستاری از کودک نوپا

ویژگی های یک پرستار کودک برای پرستاری از کودک نوپا

برای  نگهداری و  پرستاری از کودک نوپا وظایفی وجود دارد که هر پرستاری باید بداند. اگر پرستار کودک برای نگهداری از کودک نوپا وظایفش را نداند و تجربه چنین کاری نداشته باشد، شما باید این وظایف را برای او مشخص کنید.

این وظایف عبارتند از مراقبت های اولیه، الگوهای رفتاری مناسب برای فرزند، داشتن نظم و دادن زمان مشخص برای بازی به کودک.

اگر شما بخواهید یک لیستی از کارهایی که پرستار برای پرستاری از کودک نوپا باید انجام دهد، تهیه کنید، وظایف زیر را بخوانید و لیستی تهیه کرده و در جایی که جلو چشم باشد مانند روی یخچال، قرار دهید.

کسی که وظیفه پرستاری از کودک شما را برعهده دارد، باید الگوی خوبی برای فرزند شما از لحاظ رفتاری باشد.

پرستار باید فحش و توهین در داخل و بیرون منزل دوری کند و به احساسات و اعصاب خود مسلط باشد زیرا کودکان نوپا رفتارهای اطرافیان خود را می بینند و از آن ها یاد می گیرند و تکرار می کنند.

شما باید این موارد را به پرستار کودک توضیح دهید. کودکان در سنین پایین علاقه دارند مانند اطرافیان خود رفتار کنند و بسیار تاثیر پذیر هستند. بنابراین، الگوی رفتاری خوب پرستار کودک یک موضوع حیاتی است و می تواند در شکل گیری شخصیت کودک نوپای شما موثر باشد.

تمیز نگه داشتن کودک، از مهم ترین مسئولیت های پرستار کودک است. شستن دست و صورت، تعویض پوشک و تمیز کردن بینی و گوش از جمله این موارد است. در صورت شبانه روز بودن پرستار بچه، وظیفه استحمام و مسواک زدن کودک نیز برعهده اوست. هم چنین پرستار باید لباس کودک را قبل از خواب عوض کند.

چون کودک در این سن رو به رشد است، تغذیه او یک مسئله مهم است و باید انواع ویتامین های مورد نیاز او تامین شود. باید سه وعده ی غذایی با سه میان وعده در بین وعده های غذا به او داده شود.

میوه، سبزیجات، آب میوه، غلات و آب به عنوان میان وعده توصیه می شود. دادن غذا باید به صورتی باشد که لقمه ها کوچک بوده تا از خفگی کودک جلوگیری کند.

خوراکی هایی مانند آجیل و ذرت بو داده ممکن است موجب خفگی شود پس بهتر است به کودک داده نشود.

هم چنین اگر کودک به غذا یا موادی حساس است و آلرژی دارد، حتما لیستی از آن ها را در اختیار پرستار کودک بگذارید.

روال خواب کودک یعنی زمان خواب و مدت زمان خواب کودک نوپای خود را به پرستار بگویید.

خواب همراه غذا به رشد بهتر کودک کمک می کند. همیشه شرایط باید برای خواب و استراحت کودک ایجاد شود و یکی از نکات مهم برای پرستاری از کودک نوپا همین است.

کودکان نوپا در این سن سعی می کنند مستقل باشند برا همین باید پرستار کودک را توجیه کنید خط قرمز رفتاری کودک شما چیست و چگونه باید کودک را رعایت نظم و انضباط مجبور کند.

بهتر است روش های مسالمت آمیز و دور از خشونت به کار گذفته شود تا نتایج بهتری حاصل شود. تشویق و تحسین کودک نوپا به انجام کارهای درست موجب تشخیص درست از غلط، یادگیری و افزایش اعتماد به نفس کودک شما می شود.

سعی کنید لیستی از کارهای روزانه را برای پرستاری از کودک تهیه کنید. با پرستار کودک در مورد نقش او برای کمک به انجام کارها توسط کودک صحبت کنید و نوع رفتار خودتان با کودک را برای او بیان کنید تا بداند در موارد لازم چگونه با کودک نوپای شما رفتار کند.

راهکار مناسب برای تنظیم میزان زمان تماشای تلویزیون یا بازی با تبلت توسط کودک با در نظر گرفتن لذت کودک از این کار، نگذارید زیاد استفاده کند. بنابراین نیاز  است تا در زمان پرستاری از کودک این نکات توسط پرستار رعایت شود و مراقب میزان زمان تماشای تلویزیون توسط کودک باشد.

پرستار بچه  باید از روز اول برای استفاده از تلویزیون محدودیت برای کودک بگذارد. ایجاد محدودیت‌ از همان اول بهتر است تا اینکه بخواهید عادت بد تماشای زیاد تلویزیون را از کودک دور کنید.

  پرستاری از کودک در منزل

اهمیت تحصیلات برای پرستاری از کودک

قبل از انتخاب پرستار کودک در منزل خود در مورد ویژگی های آن کمی تامل و فکر کنید. مثلاً داشتن تحصیلات پرستار کودک در منزل شرط لازم است اما ضروری نیست.

داشتن تحصیلات پرستار کودک در رابطه بین کودک و پرستار گاهاً باعث بهتر شدن روابط و مراقبت در منزل از کودک می شود اما کافی نیست.

برای پرستاری از کودک در منزل و موفقیت در کار باید دوره های آموزشی کودک یاری و روانشناسی کودک گذرانده شده باشد.

ناگفته نماند که دوره های کمک های اولیه هم ضروری است. بسیاری از مراکز برای افزایش سطح آگاهی و مهارت این دوره ها را برگزار می کنند.

فهرستی از اطلاعات و باید و نبایدها و کارهای لازم تهیه کرده و قبل از خروج با پرستار کودک در منزل مرور کنید نمونه زیر فهرستی است برای آگاهی شما در این زمینه است:

   

لیستی از کارهای لازم برای پرستاری از کودک

 

۱-لیستی از شماره تلفن های ضروری

لیستی از شماره تلفن های ضروری  را در کنار تلفن نصب نمایید و همچنین شماره تلفن های که هنگام دور بودن از خانه با شما در ارتباط است را یادداشت کرده و شماره تلفن هر فردی که می تواند در زمان پیشامد به شما کمک نماید را در آن لیست بنویسید.

 

۲-اطلاعات در مورد بیمارهای حساسیتی

اطلاعات در مورد بیمارهای حساسیتی و یا سابقه دار و مزمن که کودک درگیر آن بوده است را در لیستی نوشته و تمام مدارک مورد نیاز برای خدمات بیمه درمانی خود را در محل مشخص بگذارید تا در صورت نیاز به راحتی قابل دسترس باشد.

 

۳- بیماری های کودک

پرستار بچه را از بیماری های کودک که در حال حاضر دارد آگاه کرده و در صورت استفاده کودک از دارو پرستار کودک را از آن آگاه کنید جایگاه دارو، مقدار دارو و زمان دارو را کامل برای پرستار توضیح داده در صورت لزوم باید پرستارکودک در منزل را با نحوه دادن دارو آشنا کنید و از او بخواهید اطلاعات مربوط به زمان و اندازه دارو را در جایی یادداشت نماید.

 

۴-جعبه کمک های اولیه

جعبه کمک های اولیه و محل نگهداری کتاب آن را به او نشان داده، راهنمای اقدام های فوریتی را جدا کرده و در محلی مناسب نصب کرده و بهترین مسیر برای رسیدن به بیمارستان را به پرستار نشان دهید.

 

۵-محل های خطرناک داخل خانه

پرستار باید از محل های خطرناک داخل خانه مانند فیوز برق کلید چراغ ها تلفن اطلاع داشته باشد و تک تک اتاق ها را به او نشان دهید.

 

۶-محل کپسول آتش نشانی

محل کپسول آتش نشانی را و طرز استفاده از آن را آموزش دهید و توصیه های ایمنی در رابطه با آتش سوزی را با او مرور کنید.

او را در جریان بهترین راه در مواقع خارج شدن اضطراری از خانه قرار دهید؛ ناگفته نماند داشتن تحصیلات پرستار کودک به این امر مهم کمک می کند. در زمان بروز حوادث غیر مترقبه با او مکانی را از پیش تعیین کرده که در صورت لزوم آنجا همدیگر را ملاقات نمایید.

همچنین باید اطمینان داشته باشید که پرستار بچه از توانایی تماس با آتش نشانی و دور کردن بچه از حریق را دارد.

 

۷-آشنایی با سیستم امنیت خانه

برای پرستاری از کودک در منزل ، پرستار را باید با سیستم دزدگیر داخل خانه آشنا کنید. اگر منتظر بسته پستی و یا شخص خاصی هستید پرستار کودک را در جریان بگذارید. او را با نحوه استفاده از تلفن و زنگ خانه آشنا کنیم و کارهای مورد نیاز برای حفاظت و مراقبت از خانه در برابر مهاجمان و دزدان داده شود.

 

۸-اگر بچه با پرستار به حمام می رود نکات ایمنی را به او گوشزد کنیم.

 

۹-استفاده از وسایل مورد نیاز در خانه را به او یاد دهیم و اگر او مجاز به استفاده از آن نیست به او اطلاع دهیم.

 

۱۰-اگر کار شما به گونه ای است که یک شب بیرون از خانه هستید با کسی هماهنگ کنید که در زمان هایی بر کار پرستاری از کودک نظارت داشته باشد.

 

استخدام پرستار بچه در منزل

نام و نام خانوادگی(ضروری)