پرستار سالمند

پرستار سالمند

پرستاری از سالمندان

امروزه با توجه به مشغله های فراوان و فاصله های مکانی سکونت  دیگر برای بسیاری از ما مقدور نیست که از شخص سالمند مراقبت و نگهداری کنیم.

با توجه به مواردی که گفته شد؛ حساسیت سنین سالمندی بسیار زیاد است و حتماً باید شخصی برای مراقبت و نگهداری از سالمند در منزل حضور داشته باشد.

یکی از دغدغه های بسیاری که خانواده های فرد سالمند دارند این است که، پرستاری با تجربه و مهربان بتوانند برای عزیز سالمندشان پیدا کنند.

تا او بتواند به بهترین شکل ممکن و همچنین مانند یکی از اعضای خانواده به مراقبت مادر یا پدر سالخورده بپردازد علاوه بر نگهداری و مراقبت در کار های منزل به وی کمک کند.

 

وظایف پرستار سالمند در منزل

پرستار سالمندان به کسی گفته می شود که به صورت کلی وظیفه مراقبت و نگهداری از فرد سالمند را دارد و در منزل شخصی وی به انجام امور شخصی سالمند می پردازند پرستاران سالمند از لحاظ تحصیلات و تخصص به چند دسته تقسیم می شوند.

مراقبت و نگهداری پرستار که هر کدام با توجه به شرایط جسمانی سالمند به او خدمات می دهند به طور مثال اگر مادر و پدر سالمندی به لحاظ جسمانی در سلامت هستند

و فقط می خواهند برای انجام امور شخصی در منزل و کمک در کارهای خانه کسی در کنار آن ها باشد و آنها را همراهی کند.

افراد عادی ، به خوبی می‌توانند از عهده این کار بر بیایند اما گاهی سالمندان علاوه بر نیاز به مراقبت و پرستاری در منزل دچار مشکلات جسمانی و فیزیکی شده اند

در این صورت به یک بهیار یا پرستار متخصص در منزل احتیاج دارند تا بتوانند کارهای پزشکی و درمانی یشان را در خانه انجام دهد.

 

مراقبت و نگهداری از سالمند

نگهداری از فرد سالمند برقراری یک ارتباط صمیمی و دوستانه با سالمند یکی از مهم ترین وظایف یک بهیار یا پرستار است، که این موضوع موجب می گردد تا عزیزان شما در معرض افسردگی دوران سالمندی قرار نگیرند.

 

انجام امور خانه و خدمتکاری در منزل

مراقبت علاوه بر نگهداری از سالمند شامل انجام امور منزل هم می شود البته این در شرایط خاص این فعالیت ‌ها شامل پخت غذای مناسب با رژیم خاصی که فرد سالمند استفاده می‌کند

و انجام نظافت تمیز کردن و همچنین شستشوی ظروف و پذیرایی از میهمانان توسط مراقبت و خدمتکار است.

 

رسیدگی به وضعیت درمانی سالمند در منزل

در صورتی که فرد سالمند تحت نظر پزشک باشد و دارو های خاصی را مصرف می کند پرستار موظف است طبق زمان بندی که برای سالمند مشخص شده است

و داروهایی که توسط پزشک معالج برای وی تجویز کرده است زمان داروها را به او یادآوری کند و وظیفه دادن دارو بر عهده او است.

علاوه بر این پرستار سالمند وظیفه دارد در صورت نیاز به کنترل فشار خون و یا سنجش قند خون به صورت روزانه یا هفتگی این کار را انجام دهند.

 

استحمام سالمند و رسیدگی به نظافت شخصی

یکی دیگر از کار هایی که در بعضی از سالمندان با مشکل همراه است ،استحمام و رسیدگی به نظرات شخصی می باشد.

 

نظافت شخصی

رفتن به دستشویی مرتب کردن مو ها تمیز کردن ریش و سبیل برای آقایان سالمند می باشد.

بعضی از سالمندان مشکلات دیگری مثل بی‌اختیاری ادرار و غیره دارند که نیاز به پوشک شدن در آن ها وجود دارد که این امر هم بر عهده و پرستار سالمند است.

 

انجام امور رفاهی و پر کردن اوقات فراغت برای سالمند

یکی دیگر از نیاز های که فرد سالمند در دوران کهولت سن به آن احتیاج دارد؛ تفریح و حضور در اجتماعات است.

در مرحله اول بین سالمند و مراقب  او شکل می گیرد می تواند او را در ساعت‌ های مشخص بیرون از خانه را همراهی کند و او را به گردش و پارک ببرد علاوه بر این پرستار می‌تواند

در فعالیت های سرگرم کننده ای که درون منزل قابل انجام است ، سالمند را همراهی کند از جمله فعالیت ‌هایی مثل:

 1. تماشای فیلم
 2. حل جدول
 3. مرور خاطرات
 4. تماشای آلبوم
 5. کتاب خوانی
 6. فیلم های قدیمی و غیره

 

انجام امور اداری و مالی سالمند

اگر درخواست خانواده سالمند با مجوز کتبی از سمت ایشان توافق شود که پرستار یک سری کارهای اداری و مالی را انجام می‌دهد و پرستار موظف است

این وظایف را به عهده بگیرد. انجام خرید برای منزل پرداخت شارژ ساختمان، پرداخت قبوض برق آب گاز و تلفن و غیره و سایر امور بانکی در صورت توافق بر عهده پرستار سالمند می  باشد.

 

نکات مهم آموزش نگهداری و مراقبت از سالمند

مراقب  او باید یکسری نکات را رعایت کند از جمله:

 • نورپردازی و روشنایی نمودن محل عبور و مرور سالمند در منزل
 • سیم ها و کابل ها که احیانا سر راه او هستند را جمع کند
 • در حمام و دستشویی میله های کمکی نصب شود
 • برداشتن وسایل اضافی مثل مبلمان از سر راه سالمند که مانع رفت و آمد او نشود.
 • برای جلوگیری از لیز خوردن سالمند در خانه مواد لغزنده مثل پلاستیک را از سر راه بردارد.
 • یک مراقب خوب باید از وضعیت سالمند مطلع باشد و بداند که سالمند به چه چیزی علاقه دارد و با چه چیزهایی حال و روزش بهتر میشود .
 • در برنامه روزانه او ورزش را جای دهد. داشتن برنامه مرتب ورزشی می تواند به تغذیه سلامت و اعصاب فرد سالمند کمک کند ورزش ‌هایی که هیچ گونه هزینه ای ندارند مثل: پیاده روی، یوگا برای افراد مسن بسیار مناسب است
 • یک مراقب خوب باید طرز صحبت کردن با سالمند را بدانند
 • دستور دادن به یک سالمند ممکن است باعث رنجش و ناراحتی او شود و مشکلاتی در روابط با سالمند به وجود بیاورد. احترام گذاشتن و حفظ حریم و همچنین صحبت کردن با فرد سالمند در آرامش کامل موجب می شود تا رابطه بین مراقب و سالمند بهبود یابد.
 • تغذیه صحیح در دوران سالمندی با یک فرد جوان کاملاً متفاوت است یک پرستار خوب باید بداند که چه غذایی مناسب برای فردی که از آن مراقبت می شود است.
 • باید تمامی بیماری های مثل چربی خون پوکی استخوان فشار خون و غیره را در نظر بگیرد در صورتی که فرد مواد غذایی صحیح داشته باشد و کمتر به بیماری و مشکلات این چنینی دچار می شود از مصرف نمک در غذا های وی خودداری شود.
 • گوشت سفید حداقل یک بار در هفته استفاده شود و وزن سالمند به واسطه غذاهای مناسب ثابت نگه داشته شود و دارای شام متعادل باشد.
 • میوه و سبزیجات در برنامه غذایی او جایی داشته باشد در غذای روزانه افراد باید به میزان مناسبی فیبر وجود داشته باشد تا از احتمال ابتلا به سرطان و بیماری ‌های قلبی عروقی جلوگیری شود.
 • مصرف غذای پرچرب مثل خامه بستنی سوسیس جگر گوشت قرمز و غیره را تا جایی که امکان دارد کاهش دهد.
 • صبحانه هر روز و با کیفیت مصرف شود.
 • مقدار کافی آب به بدن فرد سالمند برسد
 • به طور کلی نگهداری از فردا سالمند کاری بسیار تخصصی و مهم است بسیاری از سالمندان ممکن است دچار زخم بستر شده باشند پرستار باید روش های مراقبت از زخم بستر را بداند و توانایی شستشو و تعویض پانسمان زخم را داشته باشد.

افراد سالمند چه از لحاظ جسمی و چه از لحاظ روحی و روانی به توجه و مراقبت های خاصی نیاز دارند و معمولاً این افراد دچار بیماری‌های دوران سالمندی هستند به همین دلیل نسبت به گذشته حساس تر می باشند پس به یک پرستار صبور و با حوصله وقت شناس و پر انرژی نیاز دارند.

مراقبت از افراد سالمند در هر خانواده موضوع بسیار چالش برانگیز است اگر افراد خانواده شاغل باشند یا در کشور نباشند در چنین شرایطی گرفتن یک پرستار با تجربه و مهارت در این زمینه می تواند کمک بسزایی به فرد سالمند کند.

 

چه زمانی به پرستار برای سالمند نیاز است؟

 • زمین خوردن های مداوم
 • تغییرات جسمانی
 • مشکلات در راه رفتن و فعالیت‌های بدنی
 • آلزایمر
 • عدم توانایی انجام امورات شخصی
 • ناتوانی در مصرف دارو ها

همگی منجر می‌شود تا سالمند به یک پرستار نیاز داشته باشد، برخی از سالمندان به دلیل شرایط پزشکی که دارند باید روزانه یا حداقل هفتگی تزریقات انجام دهند

یا یکسری مراقبت های بهداشتی از آن ها صورت گیرد اگر در این زمینه مهارت نداشته باشند، دچار مشکل می شوند.

پرستاری که به کمک سالمند می‌آید باید بدانند که این گونه وظایف بر عهده او باشد آرامش و راحتی که هر سالمند در خانه خود دارد در هیچ مراکز درمانی فراهم نمی شود

اگر این نیاز آن ها نادیده گرفته شود دچار استرس و اضطراب می گردند.

استخدام پرستار سالمند

در زمان استخدام پرستار سالمند باید مدارک را بررسی کرد زیرا ممکن است تجربه و مهارت لازم را در نگهداری سالمند نداشته باشد و دچار مشکل شود بهتر است

که شخص را از شرکت های پرستاری استخدام کنید در صورت امکان با کار فرما های قبلی تماس بگیرید و وظایف پرستار سالمند را از همان روز اول تعیین کنید.

برخی از افراد ممکن است تمایل به انجام کار های بهداشتی نداشته باشند ساعت های کاری که پرستار نیاز است در خانه حضور داشته باشد مشخص شود

اگر احتیاج به یک پرستار شبانه روزی برای سالمند تان دارید حتماً این نکته را یادآور شوید. در صورت امکان یک پرستار جایگزین داشته باشید

تا اگر پرستار دچار مشکل شد سریعا بتوانید پرستار دیگر را جایگزین کنید.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا استخدام پرستار  می وانید از طریق شماره های زیر با ما در تماس باشید

آدرس دفتر مرکزی: تهران، خیابان آزادی، جنب ایستگاه مترو آزادی، نرسیده به شادمهر، پلاک ۳۹۹، طبقه اول، واحد ۶

تلفن های تماس:

  دفتر مرکزی ۹-۶۶۰۸۴۱۶۸-۰۲۱

   شمیرانات  ۲۲۹۶۱۷۴۸-۰۲۱

  مرکز ۸۸۷۰۸۹۰۰-۰۲۱

غرب  ۴۴۴۶۲۵۸۱-۰۲۱

شرق  ۷۷۶۲۱۸۴۴-۰۲۱

موبایل: ۰۹۱۲۴۳۳۱۲۷۳

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 3 =