نحوه مراقبت از کودکان و سالمندان در هوای آلوده چگونه است؟

نحوه مراقبت از کودکان و سالمندان در هوای آلوده چگونه است؟

مراقبت از کودکان و سالمندان در هوای آلوده این روزها اهمیت زیادی دارد. به این خاطر که این دو رده سنی، بیشتر در معرض آسیب های جدی و بیماری ها ناشی از آلودگی هوا قرار دارند. در این مقاله قصد داریم توصیه هایی را به شما آموزش دهیم که توجه به آنها می تواند در زمینه مراقبت از کودکان و سالمندان در هوای آلوده موثر باشد.

مراقبت از سالمندان و کودکان در آلودگی هوا امری بسیار ضروری است زیرا آنها نسبت به دیگر اعضای جامعه آسیب پذیرتر هستند. آلودگی هوا تهدیدی عظیم است که برای سلامتی آنها مضر می باشد زیرا ریه ها در معرض خطر بوده وممکن است مشکلاتی مانند تنگی نفس و آسم بروز کند. در ادامه توصیه های ضروری که می تواند به هنگام نگهداری از کودک و سالمند در هوای آلوده مناسب باشد را به شما آموزش خواهیم داد.

کودکان و سالمندان در هوای آلوده   

توصیه های عمومی مراقبت از کودکان و سالمندان در هوای آلوده

توصیه های عمومی مقابله با هوای آلوده را می توانید به سالمندان و کودکان خود آموزش دهید تا خودشان پیگیری کنند.

اگر این کار ممکن نیست، می توانید از یک پرستار کمک بگیرید یا خودتان مامور حفظ کودکان و سالمندان در برابر آلودگی هوا باشید.

از جمله توصیه های عمومی مقابله با آلودگی هوا هنگام پرستاری از سالمند و پرستاری از کودک در هوای آلوده می توان به این موارد اشاره کرد:

  • دوری کردن افراد سالمند و کودکان از افراد سیگاری: ریه سالمندان و کودکان نسبت به دیگر افراد جامعه حساس تر است و زودتر درگیر می شود. به همین خاطر در زمینه مراقبت از کودکان و سالمندان در هوای آلوده، آنها را از چنین محیط هایی دور کنید.
  • ورزش منظم روزانه: نیم ساعت ورزش منظم در طول روز سبب تقویت ریه افراد می شود.
  • رژیم غذایی مشخص: سالمندان اگر به مشکلات ریوی مبتلا هستند، باید زیر نظر متخصص قرار بگیرند و رژیم غذایی مشخصی داشته باشند.

آلودگی هوا تاثیر منفی و معنی داری بر اعضای جامه به خصوص کودکان و افراد سالمند خواهد داشت.

بهتر است توصیه های عمومی را به هنگام قرار گرفتن در هوای آلوده به کودک و سالمند تا خودشان آن را پیگیری کنند.

اگر برای آموزش های اولیه با مشکل مواجهه شدید توصیه ی ما به شما این است از یک پرستار آموزش دیده کمک و راهنمایی بگیرید.

در ادامه به برخی از توصیه های عمومی  به هنگام پرستاری از کودک و سالمند اشاره خواهیم کرد:

ریه های کودکان و سالمندان نسبت به اعضای جامعه و کسانی که مشکلات تنفسی ندارند آسیب پذیر تر است.

اگر در اطراف آنها شخصی در حال کشیدن سیگار است بهترین راه حل آن است که کودک و سالمند را از محیط دور کنید.

انجام ورزش مستمر و روزانه به بهبود میزان ضربان قلب و بزرگ شدن ریه های کمک می کند.

برا جلوگیری از مشکلات ریوی ناشی از آلودگی هوا بهتر است این افراد روزانه ورزش های هوازی انجام دهند.

رژیم غذایی تاثیر بسزایی در سلامتی افراد خواهد داشت اگر سالمند و کودک از بیماری ریوی رنج می برند بهتر است تحت نظر پزشک بوده و از رژیم غذایی تجویز شده استفاده کنند.

افزایش وزن نیز خطر ابتلا به بیماری های قلبی و ریوی را افزایش داده و بیماری را تشدید می کند.

برای جلوگیری از مشکلات ناشی از چاقی بهتر است با استفاده رژیم های مناسب و تحت نظر متخصص تغذیه وزن خود را کاهش دهند.

  کودکان و سالمندان در هوای آلوده

اهمیت مصرف مواد غذایی در هوای آلوده

یکی از مواردی که می تواند در سلامت ریه کودکان و سالمندان نقش داشته باشد، استفاده از رژیم غذایی صحیح و بهره بردن از مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان است.

خوراکی های زیادی وجود دارد که می توان از آنها کمک گرفت. در ادامه به برخی از مواد غذایی مفید برای سالمندان و کودکان اشاره می کنیم.

سیر: سیر یکی از مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان است. اگر هوا آلوده باشد، مصرف سیر می تواند سبب پاکسازی ریه شود.

دلیل این امر خاصیت ضد ویروسی سیر است. از سیر می توانید در غذاهای متفاوت استفاده کنید.

ادویه ها: می توانید در زمان های آلودگی جهت پاکسازی ریه سالمندان و کودکان، در رژیم غذایی آنها از انواع ادویه ها مثل زردچوبه، زنجبیل و رازیانه استفاده کنید. این ادویه ها به بدن در پیشگیری از بیماری های آلرژیک کمک می کنند و ریه و کبد افراد را نیز پاکسازی می نمایند.

مصرف نوشیدنی های مقوی: استفاده روزانه از چایی زنجبیل یا چایی سبز برای کودکان و سالمندان در معرض هوای آلوده هستند، می تواند به سلامت آنها کمک کند. این نوشیدنی ها ضد التهاب هستند و سبب پاکسازی ریه می شوند.

شیر: شیر خاصیت سم زدایی دارد. به همین خاطر مصرف شیر داغ می تواند در پیشگیری از ابتلا به بیماری در کودکان و سالمندان نیز مفید باشد.

استفاده از مواد غذایی مناسب می تواند در سلامتی افراد نقش مهمی داشته باشد. مصرف مواد غذایی یکی از مواردی است  که سلامتی کودک و سالمند را  تضمین می کند.

هوای آلوده حاوی ذرات اکسید کننده و سمی است در اثر تنفس از راه دهان و بینی وارد بدن شده و سبب واکنش های التهابی می شود.

 

در ادامه مقاله به خواص برخی مواد غذایی به مناسب به هنگام بروز آلودگی هوا اشارمی کنیم:

  1. مواد غذایی حاوی ویتامین E یکی از بهترین مواد غذایی در هنگام آلودگی هواست. موادی مانند گردو، زیتون، جگر و سبزیجات سبز رنگ دارای آنتی اکسیدان بوده و به مبارزه با واکنش های التهابی بدن می پردازد. استفاده کودک و سالمند از این مواد غذایی سیستم ایمنی بدن آنها را مقاوم می کند.
  2. مصرف لبنیات و شیر در روزهای آلوده و خطرناک برای افراد سالمند و کودکان به شدت توصیه می شود. به هنگام استفاده از لبنیات از نوع کم چرب آن استفاده کنید زیرا مواد لبنی پرچرب بیماری های ریوی را تشدید می کند. شیر به دلیل داشتن فسفر، کلسیم، منزیم و پروتئین های با کیفیت به خنثی سازی سموم بدن و کاهش التهاب ها جلوگیری می کند. سرب ناشی از سوخت بنزین و گازوئیل توسط مواد مغذی شیر مانند منیزیم و آهن سرکوب شده و از بین خواهد رفت.
  3. آلفا توکوفرول، ویتامین E موجود در روغن زیتون، عملکرد ریه را بهبود می بخشد. اسیدهای چرب موجود در روغن زیتون نیز برای کاهش التهابات مفید هستند. لذا توصیه می کنید در غذای روزانه افراد سالمند و کودکان از روغن زیتون به عنوان چاشنی در سالاد استفاده کنید.
  4. تحقیقات اخیر نشان داد افرادی که کلم بروکلی می خورند سموم دفع شده ازن و آلاینده ذرات را از راحتتر دفع می کنند. این دفع به دلیل وجود سولفورافان، یک ترکیب ضد سرطان زا موجود در کلم بروکلی است. استفاده از کلم بروکلی می تواند به پیشگیری از ابتلا به بیماری در سالمند و کودک کمک کرده و سیستم ایمنی بدن آنها را تقویت کند.
  5. گوجه فرنگی سرشار از لیکوپن و آنتی اکسیدان های مناسب برای خنثی سازی سموم بدن و کاهش التهابات است. لذا در رژیم غذایی این افراد در روزهای آلوده می توانید به راحتی استفاده کنید.
  6. تحقیقات اخیر نشان می دهد که سیر و پیاز در این روزها میتواند یک ماده غذایی طلایی برای سالمند و کودک باشد زیرا آنتی اکسیدانی قوی است و به مبارزه با رادیکال های آزاد بدن می پردازد و سموم وارد شده ناشی از بلع هوا را سرکوب کند.
  7. ماهی و اسیدهای چرب امگا۳ و اگا۶ نیز توانایی بالایی در حذف سموم از بدن را دارند لذا بهتر است در آلودگی های ناشی از هوا استفاد از این مواد را ضروری بدانید.ن

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =