مراقبت و نگهداری از سالمند

مراقبت و نگهداری از سالمند

خدمات پرستاری از سالمندان

از کارهایی که معمولاً افراد بعد از رسیدن به سن سالخوردگی به آن نیاز دارند مراقبت و نگهداری از سالمندان است. اکثر افراد دوست ندارند که به خانه سالمندان بروند زیرا در خانه سالمندان فرد تمام احساس خود را از دست می دهد و اعتماد به نفس او پایین می آید بیشتر خانواده ها تمایل دارند که همیشه پرستاری در خدمت فرد سالمند باشد و کارهای مراقبتی و پرستاری وی را در خانه انجام دهد.

فرد پرستار باید یک سری از مسائل را بداند تا بتواند به راحتی از پس فرد میانسال و سالمند بر بیاید.

خدمات پرستاری از سالمند بسیار مختلف است و افراد زیادی به کار پرستاری از سالمندان در خانه می‌پردازند افراد این کار را از روی اشتیاق انجام می دهند.

مراکز خدمات پرستاری امروز به یکی از مهم ‌ترین کارها تبدیل شده است.

مرکزی به وجود آمده اند که بهترین پرستاران را در اختیار افراد سالمند قرار می‌دهند و این پرستاران آموزش و اطلاعات لازم را در جهت نگهداری افراد سالمند دارند

و شما می توانید با آسودگی خاطر فرد سالمند را به ان ها بسپرید.

پرستاران در سنین مختلف وجود دارند اما اکثر پرستاران به دلیل اینکه باید قوای بدنی بالایی داشته باشند بین ۳۰ تا ۴۰ ساله هستند.

مراقبت از سالمند

پرستار سالمند کیست

پرستار سالمند به کسی می‌گویند که وظیفه اش نگهداری و مراقبت از افراد سالخورده است. این پرستاران کارهای زیادی را انجام می دهند

و باید از همه جهات مراقب سالمندان باشند مثلاً باید بدانند که اگر فشار سالمند بالا رفت چه کاری انجام دهند. اگر فرد سالمند بی ‌تابی کرد چه رفتاری انجام دهد.

اگر سالمند لباس خود را خیس کرد چگونه رفتار کند.

پرستار سالمند معمولاً در منزل و خارج از منزل وجود دارد و پرستاری که در داخل منزل به نگهداری و مراقبت از سالمندان می پردازد

باید تمام قوانینی را که در زمان عقد قرارداد با خانواده سالمند بسته می شود را انجام دهد. همچنین در مقابل این کارها باید مزایای که دریافت می‌ کند زیاد باشد.

پرستار باید تمام جوانب را در نظر بگیرد و متناسب با آن ها تمام مسائلی که ممکن است برای سالمند پیش بیاید را بدانند.

خوش اخلاقی خوش برخوردی صبر و حوصله زیاد مهربانی و فداکاری از ویژگی‌های یک پرستار خدماتی در منزل به حساب می آید.

بنابراین برای استخدام پرستار در منزل به این نکات بسیار توجه می شود.

 

وظیفه پرستار سالمند در منزل چیست

وظایف پرستار سالمند به چند دسته تقسیم می گردد و پرستار سالمند متناسب با قراردادی که در اوایل کار با و افراد سالمند بسته می‌شود

باید به یک سری از تعهدات عمل کند مثلاً باید به رعایت بهداشت فردی و شخصی سالمند بپردازد. انجام دادن نکات بسیار مهم و رعایت بهداشت فردی بسیار مهم است.

همچنین با انجام یکسری نکات مراقبت های بهداشتی باید به تمیز بودن سالمند کمک بسیاری شود.

مثلاً کوتاه کردن مو، کوتاه کردن مداوم ناخن های دست و پا از بین بردن موهای زائد، شستن لباس ها، مخصوصاً لباس های زیر، مسواک زدن، شستن دندان مصنوعی از جمله عواملی هستند که در بهداشت سالمند تاثیر دارد.

سلامت جسمانی سالمند باید توسط پرستار مدام چک شود مثلاً باید چک شود که چه مشکلات شنوایی، بینایی، جسمی، مشکلات قلبی و غیره دارد .

همچنین باید پرستار بداند که فرد سالمند چه مشکلاتی دارد و در هنگام بروز این مشکلات چه کاری باید انجام دهد مثلا اگر فشار فرد سالمند بالا رفت پرستار باید بداند که در نبود پزشک از

چه قرصی و چه مواد غذایی استفاده کند که فشار سالمند کم شود رسیدگی به سلامت روحی و روانی بسیار مهم است که سالمند عزیز دارای روحیه بسیار خوب باشد و ورزش کند و

افسردگی نگیرد.

بنابراین یکی از کارهای مهم پرستار رسیدگی و بالا بردن حالات روحی فرد سالخورده است. رسیدگی به تغذیه سالمند از دیگر وظایف پرستار است.

بنابراین سالمندان به دلیل سالخوردگی و مبتلا بودن به بیماری ‌های مختلف باید به تغذیه سالمندان بپردازند مثلاً باید پرستار به سالمند آب زیادی بدهد میوه و سبزیجات لازم و مورد نیاز بدن سالم آن را به او بدهد راجع به تغذیه سالمند بیشتر بداند.

همچنین از وضعیف مربوط به امور خانه آگاه باشد مثلاً محیط که سالمند در آن زندگی می کند باید تمیز باشد و او غذا درست کند در کار های خرید منزل را انجام دهد.

 

چرا خانواده ها اقدام به استخدام پرستار در منزل می نمایند؟

خانواده ها به دلیل داشتن مشغله زیاد مثل کار و ناتوانی در نگهداری از افراد سالخورده اقدام به استخدام پرستار می کنند

به همین دلیل افرادی که نمی توانند به امور مختلف سالمندان رسیدگی کنند

از این روش برای بالا بردن سلامت جسم و روح سالمندان استفاده می‌کند

با استخدام پرستار روحیه فرد سالمند بالا می‌رود وقتی اعضای خانواده ها از کسی که مراقب سالمند است تعهد می گیرند

تا در کنار کارهای پرستاری فرد پرستار به دادن قرص و دارو و همچنین نظافت سالمند و غذا درست کردن بپردازد که بسیاری از وظایف خانواده را کم می کند.

مراقبت و نگهداری از سالمندمراقبت و نگهداری از سالمند

در زمان استخدام مراقب سالمند باید به چه نکاتی توجه شود

برای اینکه سالمند خود را دست پرستار بسپارید باید به یک سری از قوانین و فاکتور های مهم توجه کنید که باعث می شود

خیال شما از نگهداری سالمندان راحت شود از جمله اینکه سابقه کاری پرستار را بدانیم مثلاً پرستار آیا ماهر است و آداب معاشرت با سالمند و اطرافیان سالمند را دارد یا خیر.

همچنین آیا می‌تواند محیط را مدیریت کند و وظایف بهداشتی و درمانی سالمند را انجام دهد و آیا پرستار دارای گواهینامه بین المللی و معتبر در زمینه پرستاری از افراد سالخورده و سالمند هست.

همچنین اگر پرستار از محیط قبلی درآمد است و دیگر کار نمی کند بهتر است علت را از صاحب خانه قبلی جستجو شوید و بدانید که پرستار به چه علت در آنجا دیگر مشغول به کار نیست.

مسئولیت پذیری یکی از مهمترین قوانین در پرستار است بنابراین باید لیستی از انتظاراتی که از پرستار دارید را به او بدهید تا پرستار بر اساس او آن قوانین آن ها را انجام دهد

همچنین به سن پرستار دقت کنید زیرا اگر سن پرستار بالا باشد ممکن است نتواند کارهای فیزیکی و جسمانی فرد سالمند را انجام دهد.

از پرستار راجع به بیماری‌هایی که دارد پرس و جو . اگر پرستار به بیماری ایدز یا اچ آی وی یا هپاتیت نوع ب مبتلا باشد ممکن است این بیماری را به فرد سالمند بدهد و باعث ایجاد آسیب در فرد سالمند شود بنابراین بهتر از تمام جوانب را در نظر بگیرید.

 

ویژگی های پرستار سالمند

پرستار سالمند باید ویژگی‌های منحصر به فردی داشته باشد تا فرد به راحتی بتواند آن را انجام دهد یکی از این ویژگی ‌ها ان مهربانی و مسئولیت پذیر بودن آن است.

اگر پرستار مهربان و مسئولیت پذیر نباشد ممکن است در هنگام مواظبت و مراقبت از فرد سالخورده آسیب وارد کند.

همچنین از دیگر ویژگی‌های پرستار سالمند دقت پرستار باید اشاره کرد که پرستار باید دقت بسیار بالایی داشته باشد

تا در کمترین زمان بفهمد که فرد سالخورده به چه چیزی نیاز دارد و به چه چیزی نیاز ندارد.

رفتار حرفه‌ای باید داشته باشد بسیار پرتجربه باشد و ثبات عاطفی داشته باشد به گونه ای که هورمون های بدن اش تغییری در رفتار او ایجاد نکند.

 

نگهداری از سالمند به چه معناست

افراد وقتی که به کهن سالی می رسند دیگر در انجام کارهای روزمره خود می مانند و نمی توانند

کارهای روزمره خود مثل استحمام کردن، نظافت شخصی، غذا خوردن، خوردن داروها را انجام دهد.

مراقبت از افراد سالخورده توسط افراد متخصص صورت می‌گیرد و پرستار به افراد سالمند کمک می کند که انجام کارهای شخصی خود موفق عمل کند.

از به وجود آمدن مشکلات روحی و روانی در افراد سالخورده جلوگیری کند.

و باید یک سری از کارها را انجام دهد که فرد سالمند به بیماری مبتلا نشود.

مراقبت و نگهداری از سالمند

مهارت ارتباط قوی پرستار سالمند

یکی از مهارت های حرفه ای که برای پرستاران به حساب می‌آید مهارت ارتباطی بین پرستار و بیمار است.

پرستار باید انجام وظایف و کارهای خود را بداند یک پرستار باید از بیماری ‌های مختلف ژنتیکی و بیماری هایی که ممکن است

سالمندان مبتلا شود اطلاعات داشته باشد و آرام و شمرده صحبت کند. واضح حرف بزند نه بلند.

از به کارگیری کلمات و واژه های تخصصی جلوگیری کنند زیرا ممکن است در حین انجام آنها فرد سالخورده منظور و پرستار را نفهمد شنونده باشد.

یعنی به نیاز های سالمند گوش دهد از زبان بدن استفاده کند به این صورت که فقط از دهن صحبت نکند بلکه با استفاده از حرکات بدنی منظور خود را به سالمند برساند

شرایط مناسب را بسنجد مثلا اگر هوا بارانی بود و سرد بود بهتر است است و فرد سالخورده را به بیرون نبرد زیرا ممکن است سرما بخورد.

بنابراین باید زمان سنج باشد و بداند که چه کاری را در کجا انجام دهد.

 

هزینه پرستار شبانه روزی سالمند در منزل

هزینه پرستار شبانه روزی به عوامل مختلفی بستگی دارد مثلاً بعضی از پرستاران به صورت روز مزد و حقوق خود را دریافت می‌کنند و بعضی از پرستاران به صورت ماهانه.

بنابراین هزینه پرستار سالمند در منزل به عوامل مختلفی بستگی دارد. مثلاً اینکه در کنار نگهداری از سالمند چه کارهایی را انجام می دهد.

مثلا اگر به پخت غذا و تمیز کردن منزل بپردازد هزینه‌ای که دریافت می‌کند بیشتر است

همچنین پرستار باید بیمه باشد بنابراین هزینه پرستار به عوامل مختلف بستگی دارد.

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =