پرستاری شبانه روزی سالمند در منزل

پرستاری شبانه روزی سالمند در منزل

گاهی افراد به دلیل مسن بودن نیاز به مراقبت شبانه روزی دارند که برخی کار های روزانه خودشان مثل حمام رفتن؛ غذا خوردن و… را انجام دهند، ولی فرزندان به خاطر شرایط زندگی خود نمی توانند از سالمندان مراقبت نمایند؛ بهترین راهکار گرفتن پرستار شبانه روزی سالمندان است.

این پرستاران در خانه سالمند سکونت کرده و ۲۴ ساعت از سالمند مراقبت میکنند. وظیفه پرستاری شبانه روزی سالمند کمک به سالمند برای انجام کارهای روزانه است.

امروزه با وجود مشغله های فراوان دیگر برای بسیاری از ما مقدور نیست تا به شخصه از سالمندان خود مراقبت کنیم. مسلما یکی از دغدغه های خانواده های شاغل نگهداری سالمندان است؛ گاهی فرزندان تصمیم میگیرند که سالمند خود را به خانه سالمندان ببرند، این کار باعث میشود که سالمند روحیه خود را از دست بدهد و دچار افسردگی شود. دوری از فرزندان و دلتنگی برای والدین اصلا راحت نیست.

پس اگر وضعیت جسمانی سالمند انقدر نامساعد است که نمیتواند به تنهایی در خانه زندگی کند بهتر است بجای بردن به خانه سالمندان، پرستار شبانه روزی سالمند برای وی استخدام نمایید.

 

مزایای پرستاری شبانه روزی سالمند در منزل

 1. افزایش آرامش فکری
 2. افزایش روحیه
 3. افزایش ایمنی و آسایش
 4. افزایش مراقبت و رسیدگی به موقع
 5. عدم نیاز به جابجایی فرد
 6. کاهش خطرات ابتلا به عفونت و سایر بیماری ها
 7. افزایش کیفیت مراقبت

 

پرستار در منزل به چه کسی میگویند؟

پرستار در منزل به کسی میگویند که با خدمات پزشکی و پرستاری آشنایی کامل دارد.

 

چه زمانی نیاز به پرستار شبانه روزی سالمند داریم؟

زمانی که والدین ما مسن شده وقادر به انجام فعالیت های روزانه خود نیس، و فرزندان توان مراقبت ۲۴ ساعته از والدین خود را ندارند نیاز به گرفتن پرستار شبانه روزی سالمند است.

 

کارهایی که پرستار شبانه روزی سالمند انجام میدهد

 1. همنشینی و صحبت و ایجاد روحیه مثبت: برقرای یک رابطه صمیمی و دوستانه با سالمند یکی از مهمترین وظایف پرستاران سالمند است.
 2. نحوه صحیح مصرف دارو
 3. تهیه غذای مناسب برای سالمند با توجه به رژیم غذایی
 4. کمک به کارهای شخصی سالمند در طول روز و شب
 5. کمک به حمام رفتن و لباس پوشیدن
 6. پیاده روی و انجام ورزش مناسب

 

پرستار خصوصی ۲۴ ساعته برای چه افرادی لازم است؟

گاهی برخی سالمندان به دلیل بیماری قادر نیستند که تنها زندگی کنند و نیاز به مراقبت شبانه روزی و ۲۴ ساعته دارند، پرستار ۲۴ ساعته خصوصی همراه با سالمند زندگی میکند و در طول شبانه روز هروقت که سالمند نیاز به کمک داشته باشد وظیفه دارد به اوخدمت کند.

در دوران سالمندی گاهی ممکن است افراد برای انجام نیاز های روزمره خود و امور بهداشتی درمانی به دیگر اعضای خانواده احتیاج پیدا کنند، گاهی فرزندان بخاطر مشغله کاری که دارند نمیتوانند ۲۴ ساعت از سالمند خود مراقبت کنند به همین دلیل تصمیم میگیرند که سالمند را به خانه سالمندان ببرند تا راحت تر باشند.

بردن سالمند به خانه سالمندان معایب زیادی دارد، مثلا سالمندی که دچار افسردگی شده با رفتن به این مرکز ممکن است تا حد زیادی امید به زندگی خود را از دست بدهد، یکنواخت بودن زندگی و ندیدن فرزندان در این مراکز برای سالمند بسیار سخت است و باعث میشود روحیه فرد بدتر شود. نگهداری و مراقبت از سالمند در منزل تا حد زیادی سبب جلوگیری از تنهایی و افسردگی فرد میشود، اگر سالمند نمیتواند به تنهایی زندگی کند میتوان یک پرستار شبانه روزی گرفت.

سالمندان دوست دارند سال های باقی مانده از عمر خود را در خانه خود در کنار فرزندان وخانواده سپری کنند.

 

چگونه یک پرستار خوب انتخاب کنیم؟

سعی کنید پرستاری که انتخاب میکنید با حوصله و مهربان باشد، دارای سابقه کار در زمینه پرستاری از سالمند؛ آشنایی با شرایط کاری و توانایی نگهداری ازسالمند. یک پرستار سالمند خوب باید از وظایف خود آگاهی داشته باشد وانتظارات سالمند و خانواده را برطرف کند.

 

ویژگی های یک پرستار سالمند خوب

 1. قابل اعتماد است: وقتی اعضای خانواده سالمند خود را به او میسپارند خیالشان راحت است که به خوبی از وی مراقبت میکند.
 2. توجه: به دلیل شرایط جسمانی فرد، یک پرستار خوب متوجه تغییرات در وضعیت سالمند میشود و به سرعت پاسخگوی نیاز سالمند است.
 3. یک پرستارخوب صبور است: گاهی سالمند در انجام کارها با پرستار همکاری نمیکند، یک پرستار خوب باید شرایط را کنترل و با صبر و شکیبایی با سالمند رفتار کند.
 4. دلسوزی و همدلی: یک پرستار دلسوز هنگامی که سالمند درد یا ناراحتی دارد احساس همدردی کرده و میداند چگونه عمل کند تا سالمند بهتر شود.
 5. سلامت جسمانی: پرستار دارای شرایط جسمانی سالم باشد که توانایی جابجا کردن و استحمام سالمند را داشته باشد.
 6. منظم بودن: یک پرستار خوب منظم و دقیق است و سعی میکند دارو های فرد را به موقع بدهد.

 

چرا گرفتن پرستار شبانه روزی سالمند بهتر از بردن سالمند به خانه سالمندان است؟

گرفتن پرستار باعث حفظ شان ومنزلت سالمند میشود و عزت نفس سالمند را بالا میبرد؛ نگهداری از سالمند در منزل باعث میشود روحیه فرد بهتر بماند و دچار افسردگی نشود.

تحقیقات نشان داده سالمندانی که در منزل نگهداری میشوند سالم تر وبا نشاط تر هستنند و از نظر سلامتی وضعیت بهتری دارند.

 

از چه مرکزی پرستار بگیریم؟

حتما از مراکزی پرستار بگیرید که دارای مجوز رسمی فعالیت در زمینه پرستاری و مراقبت از وزارت بهداشت و درمان باشد.

 

مراقبت از سالمند در منزل

اگر شرایط نگهداری از سالمند در منزل را دارید ولی زمان کافی برای مراقبت ندارید میتوانید از خدمات پرستاری در منزل استفاده کنید.

دلایل مهم برای نگهداری از فرد سالمند در منزل:

 1. داشتن حس استقلال : خیلی از سالمندان ترس از دست دادن استقلال را دارند.
 2. صرفه جویی در هزینه ها: استخدام پرستار سالمند در منزل به صرفه تر است، چون هزینه ها در مراکز نگهداری خیلی بیشتر است و خانواده ها توانایی پرداخت آن را ندارند.
 3. احترام گذشتن به خواسته سالمندان ونگهداری در منزل: همه سالمندان دوست دارند که در کنار خانواده و فرزندان زندگی کنند و از زندگی کردن با افراد غریبه خوششان نمی آید.
 4. داشتن یک پرستار خصوصی و مراقبت اختصاصی از سالمند: در خانه سالمندان خدمات کمتری ارئه میشود زیرا تعداد افراد تحت مراقبت زیاد بوده ولی مراقبت در منزل توسط مراقب سالمند اختصاصی بوده و مطابق با نیاز های فرد است.

 

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
شما هم نظر خود را در مورد این پست به ما بگوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =